Premaz iz epoksidne smole je bil na 600 m2 talne površine nanesen v petih urah zaradi uporabe sodobne tehnologije mešanja.
Premazovanje velikih talnih površin z epoksidno smolo je pravi izziv – delovni čas s sintetično smolo je kratek, zato je izredno težko naknadno nadomestiti morebitne napake, kot so grudice, praske ali nečisti prehodi v premazu. Zato je Mirko Brasausky, vodja projekta v skupini Lindner Group, pred nanosom brezšivnega epoksidnega premaza na 600 m2 talne površine na hodnikih tribun na drsališču bavarskega mesta Landshut s svojo ekipo natančno načrtoval potrebno zaporedje del.
Uporabljen je bil dvokomponentni tekoči premaz Sikafloor 264 N. Ta je bil obogaten s 40-odstotnim polnilom iz kremenčevega prahu, da je bila dosežena potrebna trdota površine. Pri večkomponentnih materialih je postopek mešanja ključnega pomena. Po eni strani je treba različne komponente temeljito in popolnoma premešati, po drugi strani pa imajo ti materiali le kratek čas obdelave, preden začnejo reagirati med seboj in se začne proces strjevanja.
Zato je bila skupina za prenovo razdeljena na dve delovni skupini. Štirje zaposleni so se lotili razporeditve materiala z zobatimi grabljami in igelnim valjem, medtem ko sta druga dva skrbela za postopek mešanja in prevoz materiala. Na ta način je bilo vedno mogoče dostaviti in obdelati potreben material “mokro na mokro”. Takšna ureditev je omogočila sprotno in zelo hitro izvajanje del.
Uporaba mešalnika Xo55R duo in mešalca za izravnalne mase LEVMIX
Da bi prihranili čas in hkrati dosegli zahtevano kakovost, je bilo treba skrbno izbrati tehnologijo mešanja. Vodja projekta Brasausky se je odločil za kombinacijo dveh Collomix strojev – dvovretenskega ročnega mešalnika Collomix Xo55R duo in mešalca za izravnalne mase LEVMIX. Vzajemno delovanje zmogljivega ročnega mešalnika Collomix Xo 55R duo in mešalca LevMix ni zagotovilo le hitrega in posebej temeljitega mešanja posameznih komponent brez grudic, temveč je omogočilo tudi ogromno urno pretočnost materiala. Poleg tega je ta način delovanja zaposlenim omogočil, da se izognejo prevelikim fizičnim obremenitvam. Ta kombinacija tehnologije mešanja Collomix tako ne prihrani le časa in denarja, temveč tudi varuje zdravje zaposlenih.
S tem pristopom je bilo 23,7 kg smole in 6,3 kg trdilca v prvem koraku zmešanih ročno z uporabo mešalnika Collomix Xo 55R duo. Ta način je bil izbran zato, ker se enakomerno strjevanje premaza zgodi le, če sta smola in trdilo homogeno pomešana. Da bi preprečili, da bi material med mešanjem brizgnil iz vedra, sta se na ročnem mešalniku Collomix z dvema vreteni izmenično uporabljali obe mešali – to je omogočilo obratno mešanje, zaradi česar se je material med mešanjem z vrha potegnil navzdol.
LevMix: mešanje, transport, vlivanje
Zahvaljujoč podvozju na kolesih lahko mešalca Collomix LevMix, ki vsebuje pripravljeno mešanico, na želeno mesto predelave prepelje en sam zaposleni – na priročen in energetsko varčen način. Idealno uravnotežen in s stranskim vodenjem ročajev omogoča nadzorovano in natančno vlivanje brez obremenjevanja hrbta.
V manj kot petih urah je bil na 600 m2 hodnikov na drsališču v Landshutu uspešno nanesen brezhiben premaz iz epoksidne smole. Vodja projekta Mirko Brasausky je bil popolnoma zadovoljen, saj je njegov načrt deloval brezhibno: “Na koncu smo potrebovali le približno pol minute na kvadratni meter, kar je bilo odlično.”
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!